Quantcast
Channel: Gry MMO » Poradniki
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Fallout Shelter Poradnik

$
0
0

Co prawda Fallout Shelter to nie gra mmo, a gra mobilna na urządzenia z systemem iOS oraz Android (od 13 sierpnia 2015) to jednak jako zagorzały fan serii Fallout nie mogłem się powstrzymać przed napisaniem o tej grze. Dziś mam dla Was poradnik dla początkujących budowniczych schronów, którzy stawiają pierwsze kroki w Fallout Shelter. Ogólnie jest to gra na dosyć popularnym wśród mobilnych gier schemacie znanym chociażby z takich tytułów jak Tiny Death Star czy Tiny Tower. W Fallout Sheltert rozbudowujemy znany z serii Fallout schron czyli Valut, zasiedlamy go kolejnymi mieszkańcami – Vault Dwellers, którzy wykonują w naszym schronie różne prace. Poniżej znajdziecie opis najważniejszych aspektów gry

Fallout Shelter populacja i mieszkańcy

Zabawę zaczynamy z zaledwie kilkoma mieszkańcami czyli tak zwanymi Vault Dwellers. Maksymalna populacja w Fallout Shelter to 200 mieszkańców. Na poczatku liczba mieszkańców rośnie bardzo powoli jednak od pewnego momentu wzrost populacji można osiągnąć bardzo szybko. Liczbę Vault Dwellers’ów można zwiększyć na kilka sposobów:

  • Na początku gry do naszego schronu będą się od czasu do czasu zgłaszać ochotnicy. Będą czekać przed wejściem, należy ich przeciągnąć do wnętrza Vaultu.
  • Budując Radio Room i umieszczając w nim pracowników z wysoką charyzmą (Charisma) zwiększacie szansę na wezwanie z pustkowii nowych mieszkańców.
  • Rozmnażanie się mieszkańców naszego schronu to podstawowy i najbardziej efektywny sposób na wzrost populacji. Dokładniej proces ten został opisany poniżej w sekcji Fallout Shelter rozmnażanie.

Fallout Shelter rozmażanie

Rodzenie się dzieci w naszym schronie to jak już wspomniałem podstawowy sposób na wzrost populacji. Do tego będziemy potrzebowali Living Quarters czyli pokojów mieszkalnych. Umieszczamy w nim dwellersów przeciwnych płci (nie mogą być z sobą spokrewnieni) i czekamy jakiś czas. Im wyższa Charyzma obojga przyszłych rodziców tym szybciej dokonają aktu prokreacji. Mieszkanka Vaultu w ciąży będzie wyróżniać się żółtym ubranim i oczywiście ciążowym brzuszkiem.

Fallout Shelter rozmnażanie

Po pewnym czasie narodzi się dziecko o czym zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem. Warunkiem koniecznym do urodzenia są wolne miejsca mieszkalne w naszym Schronie. Informacje o nich uzyskasz klikając w ulepszenie (strzałka w górę w prawym górnym rogu ekranu) Living Quarters. Będzie tam napisane jaka jest obecna maksymalna liczba mieszkańców. Jeśli nie zapewnimy odpowiednij liczby wolnych miejsc kobiety będą cały czas w ciąży, a dzieci nie będą się rodzić. Po urodzeniu musimy poczekać aż dzieci dorosną zanim będziemy mogli wyznaczyć im zadania w naszym Vaulcie. Proces dorastania zobrazowany jest przez pasek widoczny po kliknięciu w dziecko wędrujące sobie po Schronie. Dzieci są również wliczane w całkowitą liczbę mieszkańców naszego Vaultu.

Fallout Shelter dzieci

Fallout Shelter Broń i Zbroje

Każdego dorosłego mieszkańca naszego Schronu możemy w Fallout Shelter wyposażyć w broń oraz zbroje. W większości są to znane z poprzednich części gier przedmioty. Aby wyposażyć mieszkańca wystarczy na niego kliknąć, a następnie kliknąć w widoczne w jego profilu pole na broń czy zbroje. Otworzy nam się lista dostępnego uzbrojenia/pancerzy. Każda broń posiada określony współczynnik zadawanych obrażeń, oczywiście im wyższy tym lepszy. Z kolej pancerze dają bonusy do określonych cech. Warto więc w odpowiednie zbroj wyposażać mieszkańców pracujących w konkretnych pomieszceniach (o tym niżej).

Skąd jednak brać broń i pancerze w Fallout Shelter? Grę zaczynamy z pustą zbrojownią, a broń i zbroje możemy zdobyć wyłącznie na dwa sposoby:

  • Podstawowe źródło uzbrojenia to wysłanie naszych mieszkańców na poszukiwania. W tym celu przeciągamy Vault Dwellera na zewnątrz schronu, a następnie jeśli je mamy i chcemy zwiększyć szansę naszego poszukiwacza na przeżycie wyposażamy go w Stimpacki i RadAway’e. Na poszukiwania broni i zbroi warto wysyłać mieszkańców z wysokim szczęściej (Luck).
  • Broń i pancerze, szczególnie te unikatowe możecie zdobyć także w Lunch Box’ach (o nich niżej), szansa na to jest jednak stosunkowo niewielka.

W czasie eksplorowania pustkowia nasi mieszkańcy mogą zdobyć nie tylko broń i pancerze ale również Kapsle (Caps) oraz doświadczenie. Postępy i zebrany ekwipunek możemy śledzić na bieżąco, możemy również w każdej chwili zawrócić poszukiwacza do schronu za pomocą przycisku Recall. Powrót trwa zawsze połowę czasu, który spędzony był na poszukiwaniach. Czyli jeśli mieszkaniec był 10 godzin na pustkowiach to powrót potrwa 5 godzin.

Fallout Shelter bronie i zbroje

Fallout Shelter Surowce i Pomieszczenia

Działanie naszego Schronu opiera się na 3 surowcach, a są to Energia (Energy), Jedzenie (Food) i Woda (Water). Najważniejsza jest energia gdyż jest ona konieczna do funkcjonowania pomieszczeń produkujacych Jedzenie i Wodę. Tak więc najpierw zapewniamy odpowiednią ilość pomieszczeń produkujących Energie, a potem rozbudowujemy Jadłodajnie i stacje oczyszczania wody. Wraz z wzrostem populacji otrzymamy dostęp do coraz bardziej zaawansowanych pomieszczeń produkujacych surowce. Każde pomieszczenie preferuje pracowników z wysoką określoną cechą. Im większa suma tego współczynnika u wszystkich pracowników tym szybciej będziemy otrzymywać surowce. I tak:

  • Do pomieszczeń produkujacych Energię wyznaczamy pracowników z wysoką Siłą (Strenght).
  • Do pomieszczeń produkujacych Jedzenie wyznaczamy pracowników z wysoką Zręcznością (Agility).
  • Do pomieszczeń produkujacych Wodę wyznaczamy pracowników z wysoką Percepcją (Perception).
  • Do rozlewni Nuka Coli, która produkuje zarówno Wodę jak i Jedzenie wyznaczmy pracowników w wysoką Wytrzymałością (Endurance).

Pracowników poszczególnych pomieszczeń warto także wyposażyć w pancerze zwiększające preferowane współczynniki.

W pojedynczym pomieszczeniu może pracować maksymalnie dwóch mieszkańców. Budując dwa takie same pomieszczenia (tego samego poziomu) koło siebie automatycznie połączą się one w jedno większe pomieszczeni, w którym może pracować już 4 pracowników. Takie pomieszczenie będzie również bardziej wydajne i będzie produkować więcej surowców danego rodzaju.

Fallout Shelter Lunch Box

Jak zdecydowana większość gier mobilnych również Fallout Shelter nie ustrzegł się mikrotransakcji i możliwości wydawania realnej gotówki. Trzeba jednak przyznać, że w przypadku tej gry nie jest to nachalne, a wydawca nie namawia nas na każdy kroku do wydawania kasy. W Fallout Shelter jest coś takiego jak Lunch Box czyli pudeła zawierające 4 losowe bonus. Mogą to być różne rzeczy: surowce, broń, pancerze (szczególnie te unikalne), Stimpacki, RadAway, a nawet specjalni, unikalni mieszkańcy Schronu.

Lunch Boxy można kupować za realną gotówkę ale możemy je otrzymywać również za wykonywanie specjapnych zadań, tzw. Objectives. Przez cały czas aktywne będą 3 takie zadania, a po wykonaniu jednego od razu otrzymujemy kolejne. Zadania mogą być różne i mogą polegać np. na urodzeniu określonej liczby dzieci, wysłaniu mieszkańca na pustkowia na określony czas, zdobycie danej ilości broni czy wyprodukowanie określonej ilości jednego surowca. Za większosć zadań otrzymamy Kapsle jednak, za niektóre z nich otrzymacie darmowe Lunch Boxy.

Fallout Shelter Lunch Box


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images

Trending Articles